Co to jest moodboard?
Dziś chciałabym wyjaśnić sprawę powszechniejszego już w projektowaniu moodboardu inaczej tablicy inspiracji lub kolażu. W jakim celu się go tworzy, po co.
Co to jest moodboard.
Moodboard jest to zbiór kolorów, faktur oraz motywów, które mają ukazać styl, w którym mamy coś przedstawić. Z racji, że jesteśmy na blogu o wnętrzach, będziemy odnosić się do tej kwestii. Chociaż często przydaje się też w projektach strojów lub kostiumów.
Moodbord to w wolnym tłumaczeniu kolaż, który ma w nas wywołać emocje.
Pamiętam jeszcze czasy, kiedy takie moodboardy trzeba było wycinać z gazet, szukać kawałków materiałów i sklejać wszystko. Kolaż to technika artystyczna polegająca na formowaniu kompozycji z różnych materiałów i tworzyw. Samo słowo „kolaż” pochodzi od francuskiego „coller” – czyli klej. Dlatego technika jest mocno powiązana z przyklejaniem elementów na płótno.
Znanym bardzo jednym z pierwszych kolaży sztuki nowoczesnej jest dzieło Pabla Picassa Martwa natura z plecionym krzesłem z 1991 r.
Nadal jest to stosowana technika jednak teraz, wchodzimy już w świat komputerów.
Większość spraw załatwiamy poprzez internet dlatego też łatwiej i szybciej jest wysłać plik pdf. z tablicą inspiracji niż wycinać poszczególne meble z gazet. Metoda ta jest bardziej ekologiczna, ponieważ nie zużywa się tyle papieru oraz łatwiej jest zmienić elementy po konsultacji z inwestorem. Jednak nie jest ona niestety namacalna. Kolory mogą różnić się od rzeczywistych, nie możemy dotknąć faktury materiału lub nawet drewna. Dlatego wnętrzarze potrzebują próbek producentów, które często są dobierane w pracowni a ich odpowiedniki ze strony producenta zamieszczane w moodboardach.
Nadal jednak nie wiemy, co tak naprawdę nam to daje?
Inwestor, jak i projektant, na początku, kiedy się poznają, mogą dobrze się nie rozumieć. Każda ze stron może mieć swoje różne poglądy na dany styl. Inwestor gdzieś usłyszał styl loft i powie, że taki by, chciał a w rzeczywistości, chodziło mu o przeszklenie w stylu lofrowym a resztę mieszkania w klasycznym ocieplonym i z samej rozmowy nie uda nam się tego wyłapać. Kolejnym przykładem jest informacja o kolorach i choć jeszcze jakiś czas temu, jak projektant, słyszał zielony butelkowy kolor to, mógł w 90% dobrze trafić, w momencie informacji „zieleń taka pastelowa, no trochę miętowa” już jest trudniej.
Dlatego na wstępie taka tablica inspiracji wyjaśni nam, czy dobrze się zrozumieliśmy. Przed przystąpieniem do wizualizowania pomieszczeń.
Taki moodbord pozwala dogadać obie strony czy rozumieją swoje wizje, w naszej pracy dzięki temu jesteśmy w stanie taki projekt przeprowadzić szybciej i zgodniej.
Moodboardy mogą występować w różnych rodzajach, jest to jak wcześniej, mówiliśmy rodzaj sztuki, więc mogą one być bardziej „techniczne” lub „frywaolne”. Sądzę, że ich wygląd powinien być dostosowany do odbiorcy, w tym przypadku naszego inwestora.
Tablica 1
Tablica 2
Tablica 3
Na powyższych tablicach widzimy, że moodboard może występować w różnych formach.
Czasem, są to zestawienia materiałów dokładnie pokazujące dane przedmioty a czasem, wystarczy samo ułożenie kolorów i faktur.
Takie tablice dają nam wgląd do początkowej fazy projektu.